Kursy bukmacherskie - wszystko co musisz o nich wiedzieć.

Porady dla początkujących w zakładach bukmacherskich

Firmy bukmacherskie nie mogą istnieć bez kursów bukmacherskich, a bez ustalania ich na właściwym poziomie, nie mogą zarabiać. Dlatego tworzenie kursów bukmacherskich jest niezwykle ważne i traktowane z ogromną uwagą. W tym celu firmy oferujące zawieranie zakładów wzajemnych zatrudniają zastępy sportowych analityków, którzy są ekspertami w swej dziedzinie.

Ale w jaki sposób ustala się kursy? Jakie są ich najczęściej spotykane rodzaje? Co wpływa na ich wahania?

Kursy bukmacherskie, co to jest?

Kursy bukmacherskie, to nic innego jak liczbowy zapis szans wystąpienia danego zdarzenia. Istnieje wiele sposobów ich formułowania. W naszych realiach najczęściej spotykaną wersją kursów są kursy dziesiętne, inaczej zwane europejskimi. Przedstawione są w formie ułamków dziesiętnych. Kwota brutto wygranej jest iloczynem stawki i kursu łącznego kuponu. Taki format wydaje się być najkorzystniejszy dla gracza, który szybko i łatwo może obliczyć ewentualną wygraną.

Poza kursami europejskimi wyróżnić można też między innymi brytyjskie, które w naszej części świata również spotykane są dość często, choć nie są pierwszym wyborem bukmacherów. Tutaj kursy przybierają format ułamków zwykłych, które początkowo mogą przysporzyć pewnych kłopotów, szczególnie niedoświadczonym graczom. Ułamek przedstawia zysk w stosunku do stawki. Pierwszy człon przedstawia ewentualną wygraną, drugi - stawkę, która tę wygraną da. Na przykład 1/3, 2/1, 5/3, itd.

Właściwie każdy region świata, w którym zakłady bukmacherskie cieszą się sporym zainteresowaniem, posiada własne, charakterystyczne dla danego obszaru i uwarunkowań kulturowych rodzaje kursów bukmacherskich. Poza europejskimi i brytyjskimi, które są najlepiej znane polskim typerom, funkcjonują między innymi odmiany amerykańskie, malajskie, czy indonezyjskie.

Kursy bukmacherskie i prawdopodobieństwo zdarzeń

prawdopodobienstwo wygranej

Jak już wspominaliśmy, kursy bukmacherskie są zapisem szans na zaistnienie danego zdarzenia. Można je również przekształcić w procentowy zapis prawdopodobieństwa. I tak, w przypadku kursu 1.20, prawdopodobieństwo zaistnienia danego zdarzenia wynosi 83.(3), a kurs 2.50 to prawdopodobieństwo wynoszące 40%. Co ciekawe, kursy ustawiane są w taki sposób, aby suma prawdopodobieństwa zdarzeń, wynosiła ponad 100%. Dotyczy to zakładów dwudrogowych, jak i trzydrogowych. Dla przykładu, gdyby bukmacherzy organizowali zakłady na rzuty monetą, to pomimo tego, iż prawdopodobieństwo wypadnięcia orła lub reszki wynosi 50%, co oznacza, że kurs bez marży winien być ustalony na poziomie 2.00, firmy bukmacherskie oferowałyby kurs znacznie poniżej tej kwoty. Co oznacza, że suma prawdopodobieństw tych zdarzeń przekroczyłaby 100%. Wartość, o którą 100% zostanie przekroczone, stanowi marżę bukmacherską. Marża jest podstawowym źródłem dochodów bukmacherów. Jej wysokość może się wahać, a bukmacherzy mają możliwość manewrowania marżą, w zależności od zainteresowania graczy danym zdarzeniem. Innymi słowy, im większym zainteresowaniem cieszy się rozgrywka, tym niższy może być poziom marży, bo i tak zakład zostanie wniesiony przez ogromną rzeszę typerów, ale już w przypadku zdarzenia o znikomym zainteresowaniu, marża jest zazwyczaj wysoka, aby zrekompensować ewentualny niespodziewany rezultat.

Kto tworzy kursy bukmacherskie?

Kursy ustalane są przez tak zwanych "oddsmakerów", czyli zatrudnionych przez firmy bukmacherskie sportowych analityków. Sportowi analitycy muszą posiadać ogromną wiedzę na temat dyscypliny, którą się zajmują, a także wysoko rozwinięte kompetencje analityczne i zdolności matematyczne. To nie wszystko, bo analitycy muszą być też ludźmi o dużej odporności psychicznej i dobrze funkcjonującymi pod presją. Ich błąd bowiem może doprowadzić do wielkich strat firm, w których są zatrudniani. Nie trudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, gdy zbyt wysoko ustalony kurs, niedoszacowanie szans zespołu na triumf i niewłaściwie dostosowana marża przynoszą wielkie zyski graczom, ku trwodze buków.

Co wpływa na kursy?

Istnieje wiele czynników wpływających na kursy bukmacherskie. Głównymi i najbardziej oczywistymi są siła zespołu, lub zawodników i kontekst w jakim osadzone jest dane zdarzenie. Ważna jest forma zespołu w poprzednich spotkaniach, lub bezpośrednich starciach obu ekip, lub graczy. Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy nad zespołem, czy zawodnikiem ciąży pewnego rodzaju fatum i w starciu z konkretnym przeciwnikiem dopada go niewytłumaczalna niemoc, lub po prostu dany styl gry wybitnie mu nie leży. W przypadku, gdy spotkanie nie jest rozgrywane na terenie neutralnym, kurs na gospodarza zostaje automatycznie delikatnie obniżony. Jeśli zespół dotyka plaga kontuzji, kluczowy zawodnik pauzuje za kartki, albo nastąpiła zmiana trenera, analityk musi wziąć te zmienne pod uwagę.

Aspektów, nad którymi należy się pochylić chcąc racjonalnie tworzyć kursy bukmacherskie jest niezliczenie wiele, stąd praca analityka jest równie interesująca, co trudna.