Zakłady bukmacherskie - kategorie zakładów

Porady dla początkujących w zakładach bukmacherskich

Bukmacherzy oferują coraz większy wachlarz możliwości zawierania zakładów, rozszerzając swoją ofertę o coraz nowsze funkcjonalności. Pokusiliśmy się o krótkie scharakteryzowanie dwóch najpopularniejszych kategorii zakładów oraz trzeciej, która coraz mocniej zaznacza swoje miejsce w branży bukmacherskiej.

Zakłady na zdarzenia przyszłe

Podstawowa i najszersza kategoria zawierająca zdarzenia ze wszystkich dostępnych u danego bukmachera dyscyplin. Jak sama nazwa wskazuje, są to zdarzenia, które będą miały miejsce w bardziej lub mniej odległej przyszłości. Typy na zdarzenia nierozpoczęte można kombinować w dowolny sposób na kuponach, o ile zezwala na to regulamin bukmachera. Często są one objęte specjalnymi promocjami, jak choćby SUPEROFERTA, która pozwala na zawieranie zakładów z podwyższonymi kursami na najciekawsze nadchodzące wydarzenia. Typowanie tego typu zdarzeń pozwala na działanie przemyślane, bez presji czasu. Z drugiej jednak strony postawienie zakładu z wyprzedzeniem sprawia, że nie możemy reagować na wydarzenia mające miejsce przed spotkaniem. Kursy na zdarzenia przyszłe mogą się zmieniać aż do samego rozpoczęcia spotkania. Ma na to wpływ między innymi łączna liczba zakładów postawionych na dany zespół. Bukmacherzy oferują graczom ogromny wachlarz możliwości zawierania zakładów. Poza tradycyjnym typowaniem rezultatu, obstawiać można też strzelców bramek, liczbę goli, czy punktów, asów serwisowych, czas, w którym strzelane będą gole, liczbę rzutów rożnych i żółtych kartek i całą serię innych zdarzeń.

Zakłady live

zaklady live

Zakłady zawierane na żywo są nieodłącznym elementem branży bukmacherskiej. Co ciekawe, firmy bukmacherskie dają swoim graczom możliwość zawierania zakładów live nie tylko online, ale również w punktach stacjonarnych. Zakłady na żywo to z jednej strony presja czasu, ale z drugiej strony możliwość reagowania na wydarzenia boiskowe i łatwiejszego przewidywania nadchodzących zdarzeń. Analiza obrazu gry pozwala na wyciągnięcie wniosków, które zwiększają prawdopodobieństwo wniesienia właściwego zakładu. Kursy w przypadku zakładów live aktualizowane są co kilka sekund i z oczywistych względów diametralnie zmieniają się na przykład w przypadku zdobycia bramki, czy wygrania seta. Choć nie wszystkie dyscypliny można obstawiać live liczba zdarzeń możliwych do obstawiania na żywo jest ogromna i właściwie całą dobę toczy się rozgrywka, którą typować można w czasie rzeczywistym. Często bukmacherzy przygotowują specjalne bonusy, które realizować można właśnie grając zakłady live.

Transmisje, statystyki i match-trackery

Wielu bukmacherów posiada już w swojej ofercie transmisje z wydarzeń sportowych. Obserwować bezpośrednio na stronach, czy w aplikacjach możemy właściwie większość najciekawszych sportowych rozgrywek. Niektórzy bukmacherzy pozwalają obserwować transmisje nawet bez depozytu na koncie, inni wymagają posiadania środków, czy postawienia zakładu na spotkanie, które chcemy obejrzeć. Jeśli nie możemy oglądać typowanego spotkania, z pomocą przychodzą nam przeróżne statystyki, które często bywają naprawdę bardzo rozbudowane i przypominają niemal arkusze analityków sportowych. Poza transmisjami i statystykami, strony zakładów live wyposażone są też w match-trackery. Jest to narzędzie, które graficznie obrazuje sytuację boiskową i w jakimś stopniu przybliża nam wydarzenia na placu gry. Oczywiście jest to narzędzie o mocno ograniczonej funkcjonalności i podchodzić należy do niego z odpowiednią dozą dystansu.

Sporty Wirtualne

Kategoria, która coraz mocniej zaznacza swoje miejsce w branży bukmacherskiej. Często mylona jest z Esportem, choć nie ma z nim wiele wspólnego. Sporty wirtualne to rozgrywki przeróżnych dyscyplin sportowych przedstawione w postaci komputerowych animacji, przypominających nieco popularne gry. Rozgrywka generowana jest komputerowo, ale nie jest w pełni losowa, gdyż zespoły i zawodnicy są wzorowani na tych ze świata realnego. Dlatego często możemy spotkać ligi i ekipy przypominające nazwami ich rzeczywiste odpowiedniki. Sporty wirtualne pozwalają typować między innymi komputerowo generowane rozgrywki piłkarskie, koszykarskie, tenisowe, a także wyścigi motorowe, czy konne. Obstawianie przebiega z grubsza w sposób bardzo przypominający konwencjonalne zakłady.