Zakłady bukmacherskie - rodzaje i typy zakładów

Porady dla początkujących w zakładach bukmacherskich

Stawiasz pierwsze kroki u bukmachera i nie wiesz jakie są możliwe do postawienia typy zakładów, ani co oznacza termin SOLO, AKO, MAXIKOMBI? Chcesz się dowiedzieć, jakie zakłady nazywamy dwu-drożnymi, co to jest handicap i w jaki sposób wylicza się łączny kurs i ewentualną wygraną?

Zakłady dwu-drożne i trój-drożne

W naszym kraju wyróżnia sie przede wszystkim dwa rodzaje zakładów - zakłady dwu-drożne i trójdrożne. Występują one w zależności od tego, ile jest możliwych wariantów zakończenia rozgrywki. Zakłady dwu-drożne, to te, w których możliwe są tylko dwa, a zatem potyczka nie może zakończyć się remisem. Są to między innymi mecze tenisa, czy siatkówki. Na przykład:

Mecz Polska - Brazylia w siatkówkę. Typujemy "1" lub "2", gdzie "1" oznacza zwycięstwo Polaków, a "2" triumf Brazylii.

Z kolei zakład trój-drożny, to ten, w którym możliwe są 3 warianty, a zatem pod uwagę brany będzie remis. W tym przypadku kurs na zwycięstwo, którejś z ekip będzie wyższy, niż w zakładzie dwu-drożnym. Zapis takiego zakładu będzie wyglądał następująco:

Legia - Wisła 1X2, gdzie "1" oznacza zwycięstwo Legii, "2" zwycięstwo Wisły, a "X" brak rozstrzygnięcia.

W przypadku zakładów trój-drożnych możliwe jest również ograniczenie ryzyka porażki poprzez stawiania zakładów z "podpórką", zwanych też "podwójną szansą". Innymi słowy, stawiamy na dwa warianty rozstrzygnięcia:

Zostając przy przykładzie Legii i Wisły, typ "1X" będzie oznaczał zwycięstwo warszawian bądź remis, "X2" to zwycięstwo Wisły bądź remis, a "1/2" to zwycięstwo Legii lub Wisły. W tym ostatnim wypadku remis będzie oczywiście oznaczał porażkę. Zakłady z podpórką pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko przegranej, ale każdy kij ma dwa końce, bowiem kursy na tego typu zdarzenia są zdecydowanie niższe.

Handicap

handicap

Zakład z handicapem jest dobrą opcją w sytuacjach, gdy spodziewamy się zdecydowanego zwycięstwa jednej z ekip. W przypadku, gdy spotykają się zespoły o dużej dysproporcji w sile kurs na faworyta będzie bardzo niski, aby go podnieść można postawić zakład z handicapem. Handicap oznacza, że jedna ze stron przystępuje do meczu z wirtualną przewagą, a druga od początku musi gonić wynik. Weźmy za przykład mecz Niemcy - San Marino. W przypadku postawienia na zwycięstwo Niemców kurs będzie wynosił zapewne w okolicach 1.02, ale kiedy postawimy zakład: "1 (handicap -5)", kurs wzrośnie zdecydowanie. Będzie to bowiem oznaczało, że mecz hipotetycznie zaczął się od wyniku 0:5 dla San Marino, a zatem zakład będzie wygrany jedynie w sytuacji, gdy Niemcy zwyciężą minimum sześcioma bramkami.

Over/Under

To kolejna popularna wersja zakładu. Tym razem typujemy ile razy zaistnieje dane zdarzenie. Możliwości jest niemal nieskończenie wiele. Obstawić można łączną liczbę bramek, rzutów rożnych, asów serwisowych, żółtych kartek, strzałów celnych, ale nie musimy wskazywać dokładnej wartości, a jedynie wskazać, czy wystąpią one w liczbie powyżej, lub poniżej danej wartości.

Typy zakładów bukmacherskich

Kiedy już wybraliśmy zdarzenia, które zamieścimy na swoim kuponie, możemy wybrać typ, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Firmy bukmacherskie dają możliwość wybierania różnorodnej drogi obstawiania. Istnieją trzy podstawowe typy zakładów - SOLO, AKO i MAXIKOMBI, które wybierać można w zależności od tego, czy gracz preferuje grę stosunkowo bezpieczną, ryzykancką, czy szuka balansu pomiędzy ryzykiem, a bezpieczeństwem.

SOLO, czyli zakład pojedynczy

Wariant najbezpieczniejszy, w którym na kuponie znajduje się tylko jedno typowane zdarzenie. Wygraną wylicza się w bardzo prosty sposób: stawka (pomniejszona o 12% podatku) x kurs typowanego zdarzenia.

AKO, czyli zakład akumulowany

Zakład akumulowany, to coś dla miłośników ryzyka. Prawdopodobieństwo zwycięstwa znacznie maleje wraz z każdym dodanym do kuponu zdarzeniem. Kurs łączny kuponu wylicza się w następujący sposób:

Załóżmy, że na kuponie zamieścimy cztery zdarzenia o kursach: 2.12, 1.80, 1.56 i 2.20. Aby wyliczyć łączny kurs mnożymy je wszystkie. 2.12 x 1.80 x 1.56 x 2.20 = 13.1 x 0.88 (12% podatku) = 11.52. Zatem za postawione 100 złotych wygrać możemy 1152 złote.

MAXIKOMBI, czyli kombinacje

Sposobem na zwiększenie łącznego kursu, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka jest MAXIKOMBI, czyli rodzaj zakładu, w którym w łatwy sposób możemy podzielić swojego "tasiemca" na kilka pomniejszych kuponów. MAXIKOMBI pozwala dzielić zdarzenia na grupy, stawiać jednocześnie kilka zakładów pojedynczych i AKO, dostosowywać stawkę do poszczególnych grup i układać zdarzenia w systemy. Więcej na ten temat w artykule o popularnych systemach bukmacherskich.